top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

Італія, як об'єкт російської пропаганди

В інформаційній агенції «Укрінформ» 14 лютого 2020 року пройшла презентація аналітичного дослідження «Італійські рупори кремлівської пропаганди».

Організатором заходу стала неурядова організація «Міжнародний центр протидії російській пропаганді» (МЦПРП), яку очолює колишній офіцер зі стратегічних комунікацій Генерального штабу Збройних Сил України Юрій Кочевенко. Команду Центру складають колишні офіцери ЗСУ, учасники бойових дій, добровольці, дипломати, спеціалісти з питань комунікацій, психології, соціології та кібербезпеки, які об’єднали свої знання та досвід для протидії руйнівним інформаційним впливам.

Учасниками презентації був безпосередньо Юрій Кочевенко , Святослав Юраш - народний депутат, голова підкомітету з питань зв'язків і захисту прав та інтересів українців за кордоном Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, та Тарас Семенюк - експерт-міжнародник.

«Важливість Італії для України важко переоцінити. Тут знаходиться одна з найбільших в Європі українських діаспор, яка за офіційними оцінками налічує понад 240 тисяч українців. Неофіційна цифра утричі більша» - з цих слів розпочав свою доповідь Юрій Кочевенко.

Під час візиту минулого тижня до Італії Володимир Зеленський відзначив важливість розбудови відносин з цією країною, як впливовим членом НАТО і ЄС. Президент також висловив сподівання, що Італія і надалі підтримуватиме міжнародні зусилля з відновлення суверенітету та територіальної цілісності України.

Під час спілкування з Прем’єр-міністром Італії Джузеппе Конте Володимир Зеленський відзначив, що Італія знаходиться в трійці найбільших економічних партнерів України в ЄС та є один з основних торговельних партнерів нашої країни у світі. Але не варто також забувати, Італія – одна з країн ЄС, де меседжі кремлівської пропаганди щодо України знаходять благодатне підґрунтя. І історія з засудженням Віталія Марківа – не єдиний приклад такого впливу.

Провокації з боку окремих італійських політиків МЗС України фіксував від початку збройної агресії РФ проти України.

  • 17 вересня 2014 року італійський євродепутат Джанлука Бонанно на слуханні в парламенті питання щодо ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС, з’явився в провокаційній майці з написом «Ні санкціям проти Росії». Ініціатором протесту групи італійських депутатів стала культурна асоціація «Ломбардія-Росія».

  • 4 травня 2015 року за вказівкою Данте Каттанео – мера італійського містечка Черіана-Лагетто – було встановлено скандальний монумент «Мученикам Одеси». Каттанео є членом партії «Ліга Півночі». Триває це і понині.

  • Найсвіжіший приклад – 26 січня 2020 року ведучий програми «l’Eredità» Флавіо Інсінна у прямому ефірі на телеканалі “RAI – 1” прямо процитував один з меседжів кремлівської пропаганди: «Мала Росія – це друга назва Україна». Посольство України в Італії оперативно відреагувало на ситуацію, та звернулось з офіційним листом щодо некоректного та навіть образливого висловлювання ведучого до керівництва каналу, але не отримало жодної відповіді, після чого прийняло рішення викласти лист на офіційній сторінці Посольства. За три дні Флавіо Інсінна публічно визнав некоректність свого висловлювання та зауважив, що то була ненавмисна помилка.

  • В Італії відкрити та вільно діють три «представницькі центри» самопроголошених «республік». Перший представницький центр «ДНР» був відкритий у Турині у грудні 2016 року, другий – у Вероні у лютому 2019 року. Самопроголошена «ЛНР» також має свій «представницький центр» в Італійській Республіці. Його було відкрито 29 червня 2019 року у Мессіні. Під час офіційної зустрічі з Прем’єр-міністром Італії Володимир Зеленський звернувся до Джузеппе Конте з тим, щоб ці незаконні офіси були закриті.

Експерти зауважили, що структура російської пропаганди є глибшою, ніж тільки поширення фейків або ретрансляція новин і ток-шоу. Росіяни активно використовують свої дипломатичні представництва, використовують розміщення платних новин, платних статей в закордонних ЗМІ.

Вони створюють цілі експертні групи і центри в інших країнах, іноді маскуючи їх під певні культурні чи історичні клуби. І все це працює на одну мету — виправдання російської агресії, виправдання російської політики, дискредитація України як держави, і, в тому числі, примушування України до прийняття рішень, які явно суперечать її національним інтересам.

Директор МЦ ПРП підкреслив, що ключовий кейс успіхів російської пропаганди — справа засудження українського нацгвардійця Марківа та нагадав про дослідження журналістів видання "The New York Times", в якому вони оприлюднили дані, які прямо доводять, що засудження Марківа було наслідком діяльності російської пропаганди в Італії.

Народний депутат від фракції “Слуга народу”, голова підкомітету з питань зв'язків і захисту прав та інтересів українців за кордоном Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Святослав Юраш наголосив на важливості об’єднання української громади у світі.

“У Європі в нас дуже велика проблема з тим, що громада там часто роз’єднана в багатьох питаннях — через історичні причини, політичні причини і так далі. Що їх об’єднує насправді — це наша війна з Росією і те, що вони хочуть допомагати Україні в цій ситуації”, - сказав Юраш.

Депутат інформував, що “міжнародний” комітет має проєкти щодо об’єднання українців у світі.

“У нашому підкомітеті ми якраз стараємося ініціювати діалог для приєднання української громади і маємо один проєкт найближчого часу по Чехії в цьому полі. Але ми дуже скоро сподіваємося перейти на Італію... Я думаю, що українці італійської громади... буде дуже правильно, якщо ми функційно її об’єднаємо. Тобто створення такого міжнародного центру, який зможе протидіяти російському впливу в Італії”, - зазначив Юраш.

bottom of page