top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

Українська діаспора - частина українського суспільства

З 5 по 7 липня в Києві тривав Всеукраїнський форум "Україна 30. Міжнародна політика".

Створений задля актуалізації критично важливих для українського суспільства питань, він став дискусійним майданчиком, на якому представники влади всіх рівнів, експертного середовища, громадянського суспільства та міжнародної спільноти піднімають низку проблем, які потребують виважених рішень.

Форум став можливістю для пояснення позицій різних сторін, логіки в ухваленні ініціатив, пошуку тактик та стратегій у розробці дорожніх мап з питань що розглядає форум.
 
 

6 липня, другий день форуму, був присвячений практичним вимірам зовнішньої політики. Розпочався з виступу першої заступниці міністра закордонних справ Еміне Джапарової. Спікери та учасники заходу говорили про Кримську платформу як зовнішньополітичний інструмент реалізації стратегії деокупації Криму, про політику сусідства України з державами Євросоюзу, а також про всесвітню українську спільноту.

 
 

Модератором сесії «Всесвітня українська спільнота» стала доцентка та директорка Міжнародного інституту освіти, культури та зв'язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Ключковська. Вона зазначила, що сьогодні усі добре розуміють, як зв'язки з діаспорою, розвиток та допомога діаспори, є стратегічно важливими напрямками зовнішньополітичної діяльності України.

«Нам дуже важливо, щоб ми усі разом усвідомили, що українська діаспора це дієвий інструмент політичного, культурного, економічного впливу в країнах проживання», - додала пані Ірина.

Мали слово і представники української діаспори в Італії: Посол України в Італії Ярослав Мельник та Олесь Городецький Голова Християнського товариства українців в Італії.

 
 
«Діаспора в Італії є однією з найчисленніших, зокрема за офіційними даними, в Італії зареєстровано близько 250 тис. українців, а за неофіційними даними ця цифра в рази більша. Діаспора розпочала свою активну діяльність після отримання Україною незалежності. Поштовх для розвитку еміграції українців до Італії відбувся після підписання безвізового режиму з країнами Шенгенської угоди. Це насамперед стосується трудової міграції. Варто відзначити, що саму діаспору можна поділити на дві частини. Перша частина бачить своє майбутнє з поверненням в Україну, інша частина намагається асимілюватися в Італії. До цієї другої групи важливо знайти свій підхід. Дізнатися, яким чином можна покращити співпрацю для просування інтересів Україні в світі», - розповів Ярослав Мельник про проблеми української діаспори в Італії.

Зокрема, піднімалось питання подвійного громадянства для закордонних українців.

«Від себе скажу, що така програма є дуже важливою, проте, в підході та затвердженні такої програми, в першу чергу, потрібно керуватись національними інтересами України», - додав Ярослав Мельник.
 
 
«В Італії є Італійська асоціація українських студій. Це структура, в яку входять більше 50 професорів різних італійських вузів. Вони проводять дуже серйозну українознавчу діяльність, перекладають книги, проводять різні конференції», - розповів пан Городецький.

Він наголосив, що необхідна співпраця держави і такої наукової структури.

«Дуже важливе питання просили також підняти з інших країн – це сертифікація української мови для іноземців. Ми маємо проблему, тому що італійці, які хочуть вчити українську мову, не мають де цього робити і йдуть вчити російську. Це дуже важливо, так само і в Португалії, і в Іспанії», - підкреслив Городецький.

Також він зазначив, що для українських закордонних дітлахів дуже бракує контенту – мультфільмів, пізнавальних програм в YouTube українською мовою.

«Це вирішить мовне питання не тільки в Україні, а й збереже українську мову в діаспорі закордоном», - переконаний Городецький.
 

Закордонне українство, об'єднане Світовим Конгресом Українців, є потужним ресурсом для розбудови коаліції міжнародної підтримки України. Про це заявила виконавча директорка Світового Конгресу Українців Марія Купріянова на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Міжнародна політика».

 
 
«Чому нам зараз важливо говорити про єдиний 65-мільйонний єдиний український народ? Закордонне українство, об'єднане Світовим Конгресом Українців, є потужним ресурсом для розбудови коаліції міжнародної підтримки України. На цьому наголошувало багато спікерів Форуму. Українці за кордоном, об'єднані мережею діаспорних інституцій, керують компаніями, обіймають державні посади в країнах свого проживання, очолюють гуманітарні програми тощо. Також завдяки вихованню свідомих українців у діаспорі, закордонні українці залишаються амбасадорами України у світі. Закордонні українці надавали і надають свій досвід і знання для підтримки програми реформ в Україні. Вони надають інвестиції та виховують майбутніх лідерів», - заявила Марія Купріянова.
 

Сьогодні внаслідок різних політичних та соціально-економічних причин українська діаспора є однією з найчисленніших у світі. За різними відомостями вона налічує 20 млн осіб і розміщена у багатьох країнах на всіх континентах.

Для МЗС України один з ключових напрямків роботи - це взаємодія з громадськими організаціями закордонних українців. Нараховується десь більше 500 організацій, з якими працює МЗС та посольства за кордоном. Існує спеціальна програма, яка виділяє фінансування на невеликі проєкти. Зараз МЗС напрацьовує нові і нові елементи, які мають інституалізувати співпрацю, зробити її більш взаємозалежною, орієнтованою на результат. Головні завдання, які ставить МЗС перед собою: збереження самоідентифікації українців за кордоном, захист прав наших співвітчизників та реалізація їхніх прав в Україні


bottom of page