top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

Сторона захисту Віталія Марківа подала до апеляційного суду нові докази

Сторона захисту українського нацгвардійця Віталія Марківа в Італії подала 11 вересня до апеляційного суду нові виправдувальні докази у справі загибелі іноземних репортерів Андреа Роккеллі та Андрія Миронова на Донбасі у травні 2014 року.

Про це пише Радіо Свобода

 
 
“Сторона захисту українського нацгвардійця Віталія Марківа подала 11 вересня до апеляційного суду присяжних Мілана нові виправдувальні докази у справі загибелі іноземних репортерів на Донбасі у травні 2014 року. Документи були надані, відповідно до юридичної процедури, напередодні апеляційного процесу, який почнеться у Мілані 29 вересня”, — йдеться у повідомленні.
 

Військовослужбовці Національної гвардії України підтримують українського воїна Віталія Марківа, який понад 3 роки перебуває в італійській в'язниці. Побратими впевнені у безпідставності звинувачень. На знак підтримки по всій Україні біля підрозділів Нацгвардії з'явилися банери "Свободу Віталію Марківу".

 
Як повідомили захисники Віталія, в основі нового доказового матеріалу лежать висновки журналістського розслідування, що увійшли до фільму The Wrong Place (“Не в тому місці, не в той час”).

Вчора, 11 вересня, в Мілані, у приміщенні Регіональної ради Ломбардії відбулася презентація документального фільму The Wrong Place про справу нацгвардійця Віталія Марківа, обвинуваченого у вбивстві італійського журналіста.

"У презентації взяли участь режисер фільму, військовий журналіст Крістіано Тінацці, співавтор фільму, журналіст RAI Даніло Елія, журналістка газети La Stampa, відома італійська експертка щодо країн колишнього Радянського Союзу Анна Зафесова, журналіст видання Milano Today Массімільяно Мелей, президент Італійської Федерації з прав людини Антоніо Станго та член дирекції партії «Італійські радикали» Сільвія Мандзі", - про це повідомив у Фейсбуку голова Християнського товариства українців в Італії Олесь Городецький.
 
 

Серед глядачів були присутні італійські журналісти, політики, представники української та білоруської громад, дипломати. Переглянувши 30-ти хвилинний уривок з фільму та прослухавши короткі виступи учасників зустрічі, усі бажаючі мали можливість поставити запитання.

У відео-презентації журналісти показали проведені ними експерименти щодо видимості з Карачуна місця загибелі Андреа Роккеллі та балістичний експеримент щодо дальності стрільби з різних видів зброї. Науково достовірні дані дають неспростовну відповідь: Віталій Марків з позиції, яку йому приписує прокуратура, не міг бачити ні дороги, куди приїхала машина з журналістами, ні самих журналістів, а з відстані 1700- 1800 метрів неможливо поцілити з АК- 74 в автомобіль, чи в людську постать.

У своїх виступах учасники прес-конференції зупинилися на різних аспектах "справи Марківа": дезінформація в пресі та вплив кремлівської пропаганди, помилки, допущені судом, юридична колізія щодо можливості цивільного суду над військовим іншої країни за події, що відбувалися під час війни, перебіг процесу, відсутність жодного доказу провини Марківа.

 

Раніше медіа Італії повторювали звинувачення і тези російської пропаганди, не розглядали аргументи захисту. Нині, перед апеляційним процесом, який розпочнеться 29 вересня, італійська преса висвітлює різні позиції, посилаючись не лише на сторону звинувачення, а й захисту Віталія, української влади та частину журналістського розслідування The wrong place.

 
Адвокати просять долучити до розгляду справи експерименти, використані у фільмі, або ж фрагмент стрічки, заслухати нових свідків-учасників фільму (включно з експертами), а в разі потреби, і режисера-документаліста Крістіано Тінацці, пише видання.

Захисники Марківа звернулися до суду з проханням провести розслідування на місці трагічної події біля міста Слов’янська. Якщо апеляційний суд у Мілані залучить до процесу фільм з докладним картографічним зображення місцевості, то таке розслідування, можливо, не знадобиться, висловили припущення представники захисту.

 
 

Додаткові докази до суду другої інстанції надають і адвокати держави Україна. Їхній матеріал базується на результатах розслідування українського МВС. Вони, зокрема, наголошують на звуковому слідчому експерименті, який засвідчив, що обстріл почався з боку проросійських бойовиків, а не з українських позицій, як це стверджують павійські присяжні.

Міністерство внутрішніх справ України оприлюднило проміжні результати розслідування загибелі італійця у Слов’янську у 2014 році. Слідство наголошує, що українські солдати мали виключно стрілецьку зброю. Андреа Рокеллі згідно з розтином загинув від мінометних уламків. Мінометів на озброєнні у підрозділа Марківа не було. Встановлено чітку позицію Віталія на горі Карачун. Відстань між нею та місцем загибелі італійського журналіста — 1 км 760 м. З позиції Марківа місце загибелі взагалі не можна було побачити.

Слідство встановило хронологію подій артилерійського обстрілу та встановило дійсні обставини загибелі Андреа Рокеллі. Допитало 70 свідків, щоб встановити картину загибелі. Їхні покази чітко показують невинуватість Віталія. Провело 7 слідчих експериментів зі свідками та очевидцями в Слов’янську та на горі Корачун (де знаходився Віталій під час подій) та 11 судових експертиз.

Українські правоохоронці закликали своїх італійських колег неупереджено розглянути справу, взяти до уваги докази, зібрані слідством в Україні, та знову запропонували провести спільно додаткові слідчі дії.

За весь час розслідування представники італійського слідства жодного разу не приїздили в Україну і не були на місці загибелі журналіста. Не допитали двох безпосередніх очевидців подій. Тобто слідство не було проведено в повному обсязі, а Віталій був позбавлений об’єктивного розслідування.

Захисники сподіваються, що нові доказові дані стануть додатковим матеріалом, щоб переконати апеляційний суд винести виправдувальний вирок Віталію Марківу. Чи будуть ці докази долучені до розгляду справи у Мілані, має вирішити суддя.
bottom of page