top of page
 • Фото автораUA Diaspora Italia

Митні правила: що варто знати українським трудовим мігрантам, туристам, іноземним студентам

Про законодавчі норми щодо переліку та кількості товарів, варто знати не лише іноземцям, але й українським трудовим мігрантам та студентам закордонних навчальних закладів. Щоб перетнути кордон без проблем, треба знати правила та обмеження, які стосуються продуктів, ліків, техніки, грошей, особистих речей та інших предметів.
 
 

Загальні правила:

При ввезені товарів в Україну наземним транспортом не потрібно платити мита, якщо його загальна вартість не перевищує еквівалент 500 євро, а вага до 50 кг. Такі норми діють тільки за умови перебування власників придбаного за межами України мінімум 24 години та якщо вони перетинають кордон не частіше один раз протягом 72 годин. 

В інших випадках, законодавство дозволяє ввозити без оподаткування товари на суму до 50 євро і вагою до 50 кг.

При подорожах літаком, без мита можна ввозити товар вартістю до 1000 євро один раз на 24 години. При цьому обмеження по вазі визначаються правилами перевезення багажу авіакомпанії.

Якщо нові речі надходять в Україну поштовим відправленням, то мито не треба платити, коли вартість товару не перевищує 100 євро. 

Дуже важливо зберігати чеки, щоб потім не мати непорозумінь на границі.
 
 
За таких обставин жодний митник не має права від вас вимагати якесь мито чи хабар!

Якщо ви порушили одну з часових вимог (за кордоном були менше 24 годин або в'їжджали в Україну кілька разів за 72 години), тоді українській митниці доведеться доплатити 20% податку з вартості, що перевищує 50 євро.


Якщо ж ви дотримались умов перетину кордону, але вартість перевищила 500 євро, тоді з того, що перевищує ці 500 євро, доведеться сплачувати і 20% ПДВ, і 10% мита. Оскільки у такому випадку ПДВ розраховується від вартості товару із митом, то в сумі це виходить навіть більше 30% додаткових витрат.


Якщо ви дотрималися всього, але везете більше 50 кг, то за зайві кілограми також доведеться платити і 10% мита, і 20% ПДВ (тут розраховуватиметься пропорційна до всієї ваги вартість зайвих кілограмів, при цьому ПДВ розраховується від вартості товару з нарахованим ми том, то ж тут у сумі також вийде більше 30% додаткових витрат).

"Такі правила діють вже два роки. Звісно, більшість перевізників ніякі податки ні мита не сплачували за наднормовий товар, а домовлялися з митниками. Прошу звернути увагу: 0,55 євро за 1 кг - це значно менше за 30% мита+податків", - зазначає Блог заробітчанина у facebook.
 
 
Гроші та дорогоцінні метали

Без проблем в Україну можна ввезти будь-яку валюту чи дорогоцінні метали загальною сумою до 10 тисяч євро. При перевищенні суми/вартості їх треба письмово задекларувати на митниці.

Алкоголь і тютюнові вироби

Ввозити алкоголь і тютюнові вироби в Україну можуть тільки повнолітні. До того ж, кількість тютюнових виробів не має бути більшою, ніж 200 сигарет, або 50 сигар, або 250 грам тютюну.

Стосовно алкоголю, то дозволяють ввозити 1л міцного алкоголю (з вмістом спирту понад 22%), 2л вина, 5л пива.

Продукти харчування

Вартість куплених продуктів, які планують ввезти в Україну, не повинна перевищувати 200 євро на особу. При цьому на одну людину можна брати: 

 • одну упаковку або до 2 кг одного найменування продукту; 

 • по одному виду готової їжі.

І пам’ятайте, що продукти тваринного походження взагалі не можна перевозити без упаковки.

Ліки

Одна людина може ввезти до України не більше 5 упаковок одних ліків або виключно таку кількість, яка зазначена у лікарському рецепті. Будьте готові показати його на вимогу митника.

Такі ж правила стосуються спеціального харчування, якого немає в Україні, для хворих діток. 

Важливо! Лікарські засоби, які містять наркотичні чи психотропні речовини можна перевозити лише за наявності спеціального дозволу, незалежно від їх кількості та призначення.

Особисті речі 

Під час перетину кордону, речі особистого користування не підлягають оподаткуванню і не підпадають під обмеження, викладені вище у розділіЗагальні правила. Зауважимо, що до них можуть належати як користовані, так і нові речі. Головне, щоб це були товари, необхідні для звичайних повсякденних потреб в «розумній» кількості, яку можна легко обґрунтувати.

Встановлено загальні правила, що визначають кількість особистих речей, які можна без проблем перевезти через кордон: 

 • одяг, взуття, білизну, прикраси, які були у користуванні;

 • по одному фотоапарту, проектору, переносному телевізорі та одну відеокамеру; 

 • по два переносні музичні інструменти, телефони, комп’ютери, годинники, дві електронні книги;

 • три флешки;

 • товари особистої гігієни, скільки необхідно особі для конкретної поїздки, а також максимум 100 грам парфумів або 0,5 л туалетної води;

 • один дитячий та інвалідний візок, якщо серед подорожуючих немає дітей чи людей з інвалідністю. Якщо ж такі є, то кількість спецтранспорту повинна дорівнювати кількості дітей або осіб з особливими потребами;

 • спортивне спорядження, необхідне одній людині.

Зверніть увагу! Нові товари, які перебувають у «фірмовій» упаковці, не будуть вважатися особистими речами. До них митники віднесуть як одяг з цінником, так і телефон в коробці, кавоварку чи іншу техніку в магазинному упакуванні. Наявність промислово запакованих запасних частин до будь-якої апаратури чи додаткових шнурів також може викликати підозри.

Домашні тварини

Домашніх улюбленців дозволяють ввозити в Україну тільки з обов’язковим письмовим декларуванням. До того ж, тварина повинна мати чіп, а власник - оригінал ветеринарного паспорту та міжнародного ветеринарного сертифіката з країни походження тварини.

Забороняється ввозити хворих тварин або тих, які подорожують з (або через) країни чи територій, де зафіксовано особливо небезпечні хвороби (епідемії).

Обмеження: що заборонено ввозити в Україну

Щоб не мати проблем при в’їзді, варто пам’ятати, що  в Україну не можна ввозити: 

 • неїстівні продукти;

 • неідентифіковних тварин;

 • незареєстровані корми, ветеринарні препарати;

 • наркотичні засоби, рослини і психотропні речовини (без спеціального дозволу);

 • предмети порнографічного характеру для збуту;

 • ґрунт, насіння, саджанці, хвойну кору, бамбук;

 • етиловий бензин та свинцеві добавки до бензину;

 • рибальське і мисливське спорядження, яке заборонене законом (наприклад, капкани, електровудки).

bottom of page