top of page
 • Фото автораUA Diaspora Italia

Медична допомога в Італії для НЕЛЕГАЛЬНИХ іммігрантів

"Чи можуть нелегали отримати медичну допомогу та лікування від коронавірусу в Італії?" - розкриває це питання на своїй сторінці у Facebook журналістка Stranieriinitalia Мар'яна Сороневич.

Медичне обслуговування ділиться на державне та приватне. Державне медобслуговування – безкоштовне. В Італії медичне обслуговування фінансується на кошти загального оподаткування, і тільки частково внески обчислюються з зарплати. Для того, щоб отримати доступ до медобслуговування, необхідно бути записаним в SSN ( Sistema Sanitario Nazionale ) – національну систему охорони здоров’я. Медична допомога надається всім громадянам ЄС, а також громадян третіх країн при наявності італійського виду на проживання. Нелегальні іммігранти теж можуть отримати медичну допомогу, про це нижче.

Якщо ви перебуваєте в Італії нелегально, по біометричному паспорту, чи з будь-якої іншої підстави, у час розповсюдження епідемії COVID-19 необхідно знати наступне:

Усі іноземці, в тому числі і українці мають право на отримання безкоштовної медичної допомоги в Італії, незалежно від того, мають вони дозвіл на проживання, чи ні!

Таке право продиктоване не тільки турботою про здоров’я іноземців, але й бажанням запобігти епідемій у суспільстві. Іноземці, навіть якщо вони живуть в Італії нелегально, мають усі медичні права і обов’язки, нарівні із італійськими громадянами. Українці можуть користуватися превентивною медициною, відвідувати лікарів, робити аналізи, бути госпіталізованими та отримувати знижки на медикаменти.

Якщо іноземець має дозвіл на проживання, він повинен записатися у Національну систему медичного обслуговування в Італії (ASL - Azienda sanitaria locale) за місцем прописки чи проживання. Ви отримуєте пластикову картку з вашими даними, вона називається tessera sanitaria. Ця картка є по суті вашим страховим полісом, і дає право на отримання державної медичної допомоги. Термін дії санітарної картки буде таким же, як термін дії вашого дозволу на проживання. Реєстрація в SSN і отримання санітарної картки – безкоштовне.

При реєстрації необхідно мати з собою:

 • документ, що засвідчує особу

 • довідку про прописку (certificato di residenza)

 • діючий ВНЖ (або запит на його видачу / продовження)

 • податковий номер (codice fiscale)

Якщо іноземець із будь-яких причин (наприклад тому, що живе в Італії нелегально) не здійснив реєстрацію у Національній системі медичного обслуговування в Італії SNN, це у жодному разі не стає на перешкоді наданню йому медичної допомоги.

Нелегальні іммігранти (тобто такі що не мають дозволу на проживання, або документ не було продовжено після завершення дії) також можуть отримати термінову, або амбулаторну медичну допомогу у державних закладах.

Зокрема ви можете:

 • бути госпіталізованими;

 • пройти огляд лікаря-спеціаліста у випадку хвороби чи нещасного випадку - скористатися превентивною медициною;

 • допомогою під час вагітності;

 • захистом здоров’я неповнолітніх;

 • вакцинацією, передбаченою міжнародною профілактикою;

 • профілактикою, діагностикою та лікуванням інфекційних захворювань.

Нелегальні іммігранти повинні виробити посвідчення STP (Stranieri temporaneamente presenti - Посвідчення іноземця, що тимчасово перебуває на території Італії). Цей пункт передбачено італійським законодавством як для того щоб запобігти розповсюдженню хвороб в суспільстві, так і для того, щоб запобігти діяльності лікарів та нелегальних медичних пунктів.

Photo by Grzegorzs Galazka/Archivio /Mondadori Portfolio

Якщо іноземець є незаможним і неплатоспроможним, медичні послуги, перераховані у пункті, надаються безкоштовно, за винятком випадків, коли за це передбачено сплату квоти «ticket sanitario».

Абсолютно безкоштовна невідкладна медична допомога, а також госпіталізація і операції. Вартість тікета регулюється регіоном.

Закон ЗАБОРОНЯЄ медичним закладам повідомляти в органи правопорядку про нелегальних іноземців, які звертаються за допомогою (за винятком загальних випадків, які розповсюджуються і на італійців, наприклад вогнепальне поранення).

Цей пункт було введено для того, щоб запобігти виникнення у іноземців страху звертатися за медичною допомогою. Не бійтеся звертатися до лікарів.

bottom of page