top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

Культурна дипломатія: у Флоренції відкрили пам'ятник Тарасу Шевченку

У 207-му річницю від дня народження Тарас Шевченка, у Флоренції відкрили пам’ятник видатному українському письменнику й художнику.
 
 

Березень 2021 увінчався важливою подією для всіх українців в Італії, так як у центральній частині міста неподалік від кафедрального собору Santa Maria del Fiore – у дворі історичної бібліотеки «Biblioteca delle Oblate» був відкритий пам'ятник видатному українському письменнику й художнику Тарасу Шевченку. Бронзову скульптуру молодого Шевченка заввишки 2,50 метри та завширшки 1,75 метра створив скульптор Олег Пінчук із командою своїх друзів художників.


Спільними зусиллями українських митців, меценатів, дипломатів та політиків до пантеону флорентійських скульптур авторства Мікеланджело, Челліні, Донателло, Гіберті та інших славетних митців, віднині увійде українська скульптурна композиція, художні якості якої були гідно оцінені прискіпливими експертними комісіями та міською радою Флоренції, яка надала дозвіл та проголосувала спеціальну резолюцію про прийняття в дар від міста Києва цього витвору мистецтва.

9 березня у міській раді Флоренції за участю голів двох міст Даріо Нарделли й Віталія Кличка відбулась церемонія підписання акту дарування пам'ятника.

 
 
 
«Я вдячний нашим італійським друзям і особисто меру Флоренції Даріо Нарделлі, за те, що ми нарешті, втілили цей проект, над яким разом працювали кілька років. І тепер туристи з усіх куточків світу, що після пандемії продовжать відвідувати Флоренцію, бачитимуть тут і частину української історії та культури», – написав київський мер Кличко на своїй офіційній facebook сторінці.

Ідея встановлення пам'ятника Тарасу Шевченку виникла у 2015 році після того, як на Володимирській гірці у Києві встановили пам'ятник італійському поету Данте Аліг'єрі з білого мармуру.

 

Пам’ятник Данте Аліг’єрі був встановлений у 2015 році до 750-річчя від дня народження всесвітньо відомого поета. Пам’ятник відкрили в рамках проекту з розвитку громадських просторів «Київ – місто світу». Розташований він при вході в парк «Володимирська гірка» зі сторони Європейської площі, виготовлений він з білого мармуру, скульптор італієць Лучано Массарі, архітектор Леонід Малий з України. Також крім самого Данте на постаменті біля нього є орел.

Данте Аліг’єрі (13 липня 1265, Флоренція — 13/14 вересня 1321, Равенна) – видатний італійський поет доби Відродження, який першим почав писати літературні твори італійською мовою, а не латиною, саме він є автором шедевру світової літератури «Божественна Комедія».

 

У 1968 р. у Флоренції мером міста Лучано Баузі та Головою Виконкому Київської міськради депутатів трудящих М.Буркою була підписана угода про побратимство Києва та Флоренції. Як свідчать архівні протоколи зустрічі, співрозмовники вже тоді обговорювали можливість взаємного обміну пам’ятниками як вияв «дружби між містами».

У 2003 р. під час зустрічі мерів міст Флоренції та Києва, Л.Доменічі та О.Омельченка, тема пам’ятників на порядку денному міських голів. Ця ж тема обміну пам’ятниками Данте та Шевченка на початку 2000-х увійшла в тодішню міжурядову Програму українсько-італійської культурної співпраці.

Вічний брак коштів на культурні проєкти, більш нагальні пріоритети тодішньої державної влади, а може й не усвідомлення дієвості «м’якої» сили культурної дипломатії, на жаль, відклали справу на довгі роки.

«Така культурна співпраця створює гарне підґрунтя для укріплення політичних та економічних зв’язків між нашими країнами. Важливо, що це відбувається за активної участі парламентарів. Бо саме парламенти – головні провідники реформ, а зараз саме час надати новий імпульс нашим відносинам», – розповів співголова міжпарламентської групи дружби Україна-Італія, народний депутат від фракції «Європейська Солідарність» Сергій Алєксєєв, який був одним з ініціаторів встановлення монументу.
 
 

Участь у відкритті взяли також члени фракції «ЄС» Олег Синютка та Микола Княжицький.

 

Ермінія Зампано - професор Флорентійського університету, історик та знавець творчості Данте розповідає про подію італійською мовою.

 

Мер міста Флоренція Даріо Нарделлі та Віталій Кличко

 

У свою чергу мер італійського міста зазначив, що сьогодні Київ і Флоренція стали ще ближче у своїй співпраці та побратимстві.

«Сьогодні, коли ми спільно маємо протистояти пандемії, культура допомагає відчувати нам свою ідентичність, укріплює духовність і наше побратимство. Тому ми тут сьогодні, на цій події - заради спільного блага», - сказав під час церемонії Нарделлі.

Нагадаємо, це вже третій монумент Шевченкові в Італії.

Один із них є в Римі біля Прокатедрального Собору Святої Софії в Римі, другий – у південному місті Казерті.

 

Монумент, споруджений на честь українського поета, прозаїка, художника та етнографа Тараса Григоровича Шевченка в італійській столиці — Римі. Один із найнезвичайніших та найцікавіших скульптурних образів письменника у монументальному мистецтві.

Оригінальний пам'ятник, який зображує Тараса Григоровича Шевченка в образі римського патриція, урочисто відкритий у 1973 році перед греко-католицьким Собором святої Софії. Автор монумента — італійський скульптор Уго Мацеї. За задумом автора пам'ятника, письменник зображений оратором, який, піднявши руку, звертається до присутніх.

 

19 березня 2017 р. у м.Казерта відбулося відкриття та освячення другого в Італії монумента Тарасу Григоровичу Шевченку. Пам'ятник було виготовлено українським скульптором В. Волковою за підтримки меценатів родин: Бурко, Дорош, Плахотний.


bottom of page