top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

Конституція Італії українською мовою в подарунок кожному охочому

"Основними цінностями Конституції Італії є свобода, демократія, солідарність, рівність. Драматична ситуація в Україні – особливо сьогодні – робить очевидною необхідність спільних зусиль для того, щоби ці засади продовжували жити та розвивавалися у суспільстві. Оскільки базові цінності не народжуються спонтанно, а є результатом щоденного вибору, практичного втілення і, перш за все, передачі від одного покоління до іншого. І саме в цьому полягає одне з найважливіших завдань різних установ, а особливо тих, чиєю місією є формування нових генерацій", - зазначає Марія Крістіна Месса Міністр Університетської освіти і Науково-дослідницької діяльності
 
 

Після інавгурації Мережі Університетів заради Миру (Rete delle Università per la Pace) за сприянням Університету міста Пізи, який разом із Університетом міста Брешії, що був організатором ініціативи, взяв на себе зобов’язання лишити вагомий внесок в історії італійського університетського устрою щодо розвитку культури миру, пріоритетом якої є ненасильницький підхід у вирішенні конфліктів.

La Rete delle Università per la Pace є переконаною, що мир, демократія, залучення та інтеграція є базовими цінностями італійського суспільства. Завданням, яке поставило перед собою університетська спільнота Італії, стало вжиття заходів щодо заохочення до конкретних дій на користь і підтримку колег та студентів постраждалих від війни в Україні.

"4-го березня було організовано зустріч з представниками чисельного українського студентства, яке навчається у нас, щоб засвідчити їм співчуття усього Університету міста Пізи з приводу драматичної ситуації, яку вони змушені переживати, і дізнатися про реальну ситуацію та проблеми, які їм доводиться долати, з метою їх підтримки нашими діями та стратегіями по відношенню до них", - Паоло Марія Манкарелла Ректор Університету міста Пізи.

Протягом своєї майже 700-річної історії Пізанський Університет не вперше бере участь у подібних ініціативах, і це через переконання у справедливості таких вчинків, бо Університет міста Пізи, як зазначено у їхньому статуті, визнає цінності Конституції Італійської Республіки, Загальної Декларації прав людини, Європейської конвенції з прав людини та Хартії основоположних прав Європейського Союзу і зобов’язується ретельно дотримуватися їх положень у своїй діяльності.

Саме ці цінності та наміри керують Університетським Центром Інновацій та Поширення Культури (Cidic) у діяльності з розповсюдження знань, які можуть виявитися сьогодні додатковим інструментом у боротьбі, шляхом підвищення рівня та поширення культури і наукових знань навіть поза межами суто академічного середовища. З цих міркувань, спрямовується особлива увага на відносини зі школами та ось вже багато років друкується, за допомогою університетського cвидавництва Pizza University Press шкільні тексти, які сприяють зміцненню громадянської освіти, супроводжують навчальні програми реалізовані у тісній співпраці з навчальними закладами та місцевими освітніми установами.

"Одною з таких ініціатив є видання Конституції Італійської Республіки – зі вступом Саулле Паніцци та Роберто Ромболі – перше видання якої датується 2004 роком і сьогодні, за задумом авторів, ми тримаємо у руках надзвичайну версію з українським текстом, згідно до постанови Міністерства освіти від 4 березня про відвідання українськими школярами, що постраждали через зброїний конфлікт, італійських навчальних закладів. Цей текст у форматі pdf є у відкритому доступі та може бути вільно завантажений, а також безкоштовно наданий у вигляді паперового видання наглядовим радам та навчальним закладам, які його потребують, та є конкретною демонстрацією уваги та розуміння, що сприяє діалогу між культурами та спрощує інтеграцію школярів та інших прошарків постраждалого населення", - Паоло Марія Манкарелла Ректор Університету міста Пізи.
 
Знання Конституції країни, в якій ви перебуваєте, має велике значення з багатьох причин.
  • Конституція є найважливішим законом країни, вона встановлює основні принципи, структуру та функціонування держави, права та свободи громадян. Знання Конституції допоможе вам розуміти правовий порядок і знаходитись в межах закону.

  • Конституція визначає права та свободи людини і громадянина. Знання своїх прав допоможе вам захищати їх, уникати порушень і звертатися за допомогою до компетентних органів у разі необхідності.

  • Знання Конституції допоможе вам бути активним громадянином і брати участь у демократичному процесі. Ви зможете розуміти процедури виборів, механізми впливу на прийняття рішень, а також свої права і обов'язки щодо участі в громадському житті.

  • Дозволить вам усвідомлювати свої права та обов'язки, що допоможе вам захищати свої інтереси у взаємодії з державними органами, приватними особами або іншими громадянами.

  • Знання Конституції сприяє формуванню поваги до закону та правопорядку. Це сприяє стабільності суспільства, взаєморозумінню між громадянами та сприяє розвитку демократії та правової держави.

Враховуючи ці причини, важливо ознайомитись з Конституцією країни перебування та мати базове розуміння її положень. Це допоможе вам бути свідомим громадянином і забезпечить більше розуміння правової системи та правил, за якими функціонує ваша країна.
 
 
"Серед величезної кількості ініціатив, створених з метою підтримати українських біженців, дійсно знаковими є переклад та публікація Конституції Італійської Республіки українською мовою, запропоновані Університетом міста Пізи як дар для гостей Італії. Цей переклад посідає вагоме місце поруч з десятками інших наявних перекладів. Це – жест гостинності, залучення та інтеграції, оскільки Конституція є базовим документом нашої Республіки, орієнтиром та опорою кожного громадянина, підвалинами згуртованості нашого суспільства", - Марія Крістіна Месса Міністр Університетської освіти і Науково-дослідницької діяльності.
 
"Не кожному трапляється в житті перекласти твір світової важливості, як-от “Божественну комедію” чи “Кобзар”, а до того ж в історичний момент, придатний для глибинного розуміння його значення. Таке порівняння є виправданим з огляду на те, що Конституція Італійської Республіки є справжнім шедевром не лише з юридичної, а також з літературної точки зору, зважаючи на чіткість викладу та наявність у ній численних риторичних фігур. Батькам-засновникам цієї Конституції вдалося виразити за допомогою синтаксичної краси італійської мови семантичний зміст універсальної ваги", - зазначає Олександра Рекут перекладачка даного видання.
bottom of page