top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

Зібрались у відпустку в Україну? COVID-19 ніхто не відміняв! Що потрібно знати!

За результатами брифінгу міністра охорони здоров’я Максим Степанов за 12 серпня відомо, що в Україні зафіксовано 1 433 нові випадки коронавірусної хвороби COVID-19. 12 серпня (станом на 9:00) в Україні 84 548 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 1 970 летальних, 45 686 пацієнтів одужало. Загалом проведено 1 214 941 тестування методом ПЛР. Усього за добу одужало 752 пацієнти.
 
 
В Італії — легально живе і працює 240 тисяч українців, хоча насправді їх значно більше. За даними Міністерства закордонних справ України, щонайменше чотири громадянки України, які мешкали в Італії, вже померли від коронавірусної інфекції. На життя інших українців в Італії епідемія також вплинула — хтось втратив роботу і житло, інші опинилися замкненими в чотирьох стінах разом зі своїми роботодавцями.

Всупереч спаду пандемії на Апеннінах та швидкі темпи зростання хвороби на території України, заробітчани масово повертаються на канікули до рідних домівок, не боячись реальної можливості заразитись досі невиліковною недугою. А ситуація в Україні не з простих.

Наразі коронавірусна хвороба виявлена:

Вінницька область — 3 043 випадки; Волинська область — 4 423 випадки; Дніпропетровська область — 1 602 випадки; Донецька область — 1 011 випадків; Житомирська область — 2 215 випадків; Закарпатська область — 5 946 випадків; Запорізька область — 971 випадок; Івано-Франківська область — 6 039 випадків; Кіровоградська область — 728 випадків; м. Київ — 9 869 випадків; Київська область — 4 307 випадків; Львівська область — 11 308 випадків; Луганська область — 160 випадків; Миколаївська область — 744 випадки; Одеська область — 4 458 випадків; Полтавська область — 514 випадків; Рівненська область — 7 114 випадків; Сумська область — 716 випадків; Тернопільська область — 3 413 випадків; Харківська область — 5 169 випадків; Херсонська область — 276 випадків; Хмельницька область — 1413 випадків; Чернівецька область — 6 980 випадків; Черкаська область — 1 049 випадків; Чернігівська область — 1 080 випадків.


Дані з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької, Луганської областей та міста Севастополя відсутні.

Дослідження проводилися вірусологічною референс-лабораторією Центру громадського здоров’я України, а також обласними лабораторіями. Станом на ранок 12 серпня 2020 року до Центру надійшло 1 809 повідомлень про підозру на COVID-19. Всього з початку 2020 року надійшло 140 504 повідомлення про підозру.

 
Нові послаблення карантинних обмежень покликані зробити максимально комфортним перебування іноземців та українців що повертаються до України. Тому замість обов’язкової самоізоляції через додаток “Дій вдома” можна здати ПЛР-тест на наявність COVID-19. Якщо результат виявився негативним і людина не заражена - не потрібно проходити самоізоляцію.
 
 
Також можна достроково припинити самоізоляцію, здавши тест.
 
Алгоритм припинення самоізоляції через додаток “Дій вдома”

1. Заклад, який здійснював дослідження ПЛР, на вимогу особи для припинення самоізоляції у випадку негативного результату надсилає повідомлення Центру громадського здоров’я України.


2. Центр громадського здоров’я України збирає дані в єдину електронну систему та забезпечує доступ до системи Міністерству цифрової трансформації України.


3. Міністерство цифрової трансформації вносить відомості про припинення самоізоляції та зняття контролю в електронному сервісі “Дій вдома”.


Із питань зняття контролю в сервісі “Дій вдома” звертайтеся до Міністерства цифрової трансформації, переконавшись, що лабораторія на Вашу вимогу направила результат негативної ПЛР до Центру громадського здоров’я України. Алгоритм затверджено Розпорядженням міністра охорони здоров’я Максима Степанова від 30 червня №41.

 
 
Як працює додаток «Дій вдома»?

Українці, які перетинають кордон, можуть встановити додаток та перебувати на самоізоляції. У додатку треба вказати свої дані та місце, де людина перебуватиме на самоізоляції. Щодня у різний час на додаток приходить повідомлення і людина на самоізоляції має завантажити через додаток свою фотографію з місця самоізоляції впродовж 15 хвилин. Якщо фотографії з місця самоізоляції не буде збігатися з місцем геолокації, то на лінію «102» автоматично приходить сповіщення, і найближчий наряд патрульних приїжджає та перевіряє, чи дійсно людина на самоізоляції. За задумом додаток мав би спростити роботу правоохоронцям та допомогти людям, які перетинають кордон. Бо вони можуть залишитися вдома на самоізоляції і не йти на обсервацію в лікарню.

 

Завантаженість лікарняних ліжок хворими на COVID-19 по Україні на сьогодні складає 24%. Однак ситуація по регіонах нерівномірна. Найбільша завантаженість ліжок у Львівській області (більше 53%), у Києві (48%), а також у Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

Це регіони, де кількість інфікованих на добу складає близько 50% від загальної кількості зафіксованих випадків. МОЗ готувалося до зростання кількості хворих, збільшуючи кількість лікарняних ліжок і встановлюючи нові апарати ШВЛ.

 

МОЗ контролює та вимагає суворого дотримання маршрутів госпіталізації хворих на коронавірусну інфекцію. Їх мають доправляти лише у визначені для їхнього лікування медичні заклади. Питання маршрутизації належить до компетенції обласних департаментів охорони здоров’я.

 
"Щодо вірусу SARS-CoV-2 і хвороби COVID-19 щодня з’являється безліч нових наукових даних. Тому це нормально, що рекомендації змінюються чи доповнюються новою інформацією. Головне — стежити за цим процесом та проводити зрозумілу та чесну комунікацію щодо змін" - пише на своїй сторінці у facebook екс-виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України, лікарка, громадська діячка, раніше директорка гуманітарних ініціатив Світового Конґресу Українців.

Днями CDC оновили рекомендації щодо носіння масок. Наразі не рекомендується використовувати маски з клапанами видиху чи вентиляційними отворами для щоденного носіння. https://bit.ly/33SA4PC Ця рекомендація аргументована тим, що через клапан чи отвір все одно може виходити повітря, яке людина видихає під час розмови або ж чхання чи кашлю, і таким чином людина, яка інфікована, може поширювати вірус далі.

 
 
Перше, що варто зрозуміти: маски перешкоджають розповсюдженню крапель з носа та рота людини під час спілкування, дихання, кашлю чи чхання. Тому їх рекомендують обов’язково одягати у випадках, коли дотримання фізичної дистанції у два метри неможливе (!) — у громадському транспорті, магазинах та будь-яких інших місцях скупчення людей.

Друге: маска — це здебільшого про захист людей навколо. Це важливо у контексті поширення вірусу саме для стримання його розповсюдження. Людина може бути інфікована вірусом, але мати безсимптомний перебіг чи ще не мати клінічних проявів хвороби. https://bit.ly/33Tclii Тож маска є бар’єром, який зупиняє краплі з носа чи рота, які потенційно можуть інфікувати людей поруч.

Третє: лише носіння маски недостатньо для захисту від вірусу. Вона працює у комплексі з іншими заходами безпеки. Йдеться про дотримання фізичної дистанції, ретельне миття рук, користування антисептиком коли миття рук неможливе, дотримання гігієни кашлю і чхання та відмови від звички торкатися обличчя брудними руками.

Четверте: неправильне носіння маски знижує її ефективність. Це означає, що не варто носити тижнями одну й ту ж маску, одягаючи її брудними руками, потрібно її правильно знімати та одягати, прати багаторазову тканинну маску щодня, пам’ятати, що маска має закривати ніс і рот, а не висіти на підборідді.

П’яте: респіратор з рівнем захисту N95 з клапаном видиху забезпечує той самий рівень захисту для людини, яка його носить, як і той, у якого немає клапана. Наявність клапана полегшує вдих і видих. Тому такі респіратори чи маски (з клапаном чи отвором) призначені для людей, які носять їх протягом тривалого періоду часу, не знімаючи. Передусім, для медичних працівників.


Також CDC не рекомендує використовувати такі респіратори у ситуаціях, коли необхідно підтримувати стерильне середовище (наприклад, під час інвазивної процедури в операційній). Це через те, що клапан видиху може пропускати повітря, що видихається у стерильне середовище.


Тому рекомендовано накривати маску з клапаном звичайною хірургічною маскою під час проведення таких процедур. Ця інформація стосується медиків. https://bit.ly/2DNbcOv

Європейський (ECDC) та Африканський центри профілактики та контролю захворювань ще раніше висловили занепокоєння щодо носіння масок з клапанами та отворами громадянами, і у своїх рекомендаціях пояснили, чому це може бути небезпечно. https://bit.ly/30RhrJX, https://bit.ly/33Qtbhv

То яку маску краще носити кожному? Носіть звичайну хірургічну чи тканинну маску, яка щільно прилягає до обличчя, закриває ніс і рот. Уникайте масок з клапанами чи отворами для видиху.

Кілька нагадувань про маски
  1. Як правильно носити/одягати/знімати маску: https://bit.ly/3fOUYl0

  2. Як носити маску дітям: https://bit.ly/2Z4KnNC

  3. Кому і в яких ситуаціях маску можна не одягати або шукати альтернативні варіанти: https://bit.ly/3h1uOMF

  4. Як маски впливають на спілкування: https://bit.ly/30iLutL

  5. Чому маску не варто носити на підборідді і залишати відкритим ніс: https://bit.ly/2PXOMwB

  6. Про правильне носіння масок і рукавичок: https://bit.ly/36sL8SK

bottom of page