top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

За поширення фейків про коронавірус - кримінальна та адміністративна відповідальність

Драматичний заголовок з багатьма знаками оклику, емоційна розповідь про факти, на яких нема посилання, та суть яких більше схожа на сюжет з фільму Хічкока - так виглядає фейкова новина, яка може стати справжньою небезпекою під час надзвичайної ситуації.

У топі "коронавірусних" міфів - "новина" про те, що в Україні режим надзвичайного стану (а не ситуації), що карантин продовжать до літа, що батьків штрафують за вихід дітей на вулицю, що ліки від коронавірусу знайшли, що міста поливатимуть з вертольотів антисептиком, що в аптеках не залишилося ліків, а в магазинах - продуктів. Часто така інформація йде від фальшивих облікових записів, а розповсюджується ботами і довірливими людьми.

Проте слід пам'ятати, що за продукування поширення неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку, передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Про це повідомляє Координаційний центр з надання правової допомоги.

Довіряйте перевіреним джерелам:

➡️Відповіді на питання щодо поширення коронавірусної інфекції можна отримати на офіційних веб-сайтах:

  • ВООЗ: https://www.who.int/ru/,

  • Міністерства охорони здоровя України https://moz.gov.ua/ та за телефонами гарячої лінії COVID-19: Урядова гаряча лінія – 15-45;

  • Міністерство закордонних справ: 044 238 16 57;

  • Міністерство охорони здоров'я України: 0 800 505 201;

  • Центр громадського здоров’я МОЗ: 0 800 505 840.

➡️Роз’яснення щодо фейків у зв’язку з введенням карантинних обмежень нададуть за телефоном сервісної служби кіберполіції – 0 800 50 51 70 (з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 18.00).

➡️Про спростування міфів щодо коронавірусу можна дізнатися у рубриці "Стоп фейк" на ФБ-сторінці Служби безпеки України: https://www.facebook.com/SecurSerUkraine/?epa=SEARCH_BOX.

Адміністративна відповідальність

Статтею 173-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за поширення неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку, передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку.

Отримати протокол про адмінправопорушення можна не лише за створення фейкової новини та подальшого її розповсюдження, а за поширення неправдивої інформації через незнання реальної ситуації.

Кримінальна відповідальність

На відміну від адміністративної відповідальності, яка чітко передбачена ст. 173-1 КУпАП, особа, яка створює та поширює фейки про коронавірус, може бути притягнута до кримінальної відповідальності за однією зі статей Кримінального кодексу України конкретно за той злочин (злочини), під ознаки якого (яких) підпадає її діяння.

До прикладу: СБУ протягом останніх кількох днів виявлено двох осіб, які поширювали неправдиву інформацію про коронавірус в Україні з закликами до порушення територіальної цілісності та суверенітету України. Дії таких осіб підпадають під ознаки злочину, передбаченого ст. 110 ККУ (посяганя на територіальну цілісність та недоторканність України).

Пам'ятайте, що правоохоронні органи не тільки реагують на звернення щодо розповсюдження фейків про коронавірус, а й самостійно перевіряють поширення такої інформації у соцмережах. Повідомляє Олена Іпатенко заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області.

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна:

– за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103

– у месенджері Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/

– у публічному чаті Телеграм-каналу "Безоплатна правова допомога" https://t.me/ualegalaidchat

– у приватному чаті системи БПД у Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html

– у приватному чаті системи БПД у Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html

– написавши на електронну пошту центру з надання БВПД (адреси можна дізнатися за посиланням https://www.legalaid.gov.ua/ )

bottom of page