top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

«Жертва і гвалтівник несуть хрест разом?» - реакція на ідею хресної ходи Папи Римського.

Для українців сьогодні нема миру без перемоги!

У Страсну п’ятницю, 15 квітня, у римському Колізеї відбудеться традиційна хресна хода за участі Папи Римського.

«Історії, радощі та труднощі сімей представлені у 14 стаціях цьогорічної Хресної дороги», – анонсує Радіо Ватикану. Під час ХІІІ стації, присвяченої у цій версії роздумам про смерть Ісуса на хресті, хрест триматимуть сім’ї українки Ірини та росіянки Альбіни, що разом працюють у госпісі. У Ватикані розповідають, що обидві жінки ще 20 років тому залишили свої країни і приїхали в Італію.

Дійство супроводжуватиметься такими роздумами-молитвами:

«Навколо – смерть. Здається, що життя втрачає цінність. Все змінюється через лічені секунди. Існування, перебіг днів, безтурботний зимовий сніг, забирання дітей зі школи, робота, обійми, дружба… все. Несподівано все втрачає цінність. “Де Ти, Господи? Де Ти сховався? Ми хочемо свого колишнього життя. Чому все це? Якою є наша провина? Чому Ти нас покинув? Чому Ти покинув наші народи? Чому Ти в такий спосіб розділив наші сім’ї? Чому ми втратили бажання мріяти та жити? Чому наші землі стали такими ж темними, як Голгота?”. У нас не залишилося сліз. Гнів поступився місцем зневірі. Господи, де Ти? Промов серед мовчання смерті та поділів і навчи нас творити мир, бути братами й сестрами, відбудувати те, що бомби хотіли би знищити».
Як на даний задум відреагували українці?

Новина про такі плани Ватикану обурила українців. Віряни РКЦ та УГКЦ, що підпорядковуються Святому Престолу, стали звертатись до своїх єпископів з проханням завадити задумам Ватикану, що є зневагою українців, які потерпають від знущань, гвалтувань та масового винищення росіянами.


«Ця новина шокувала нас всіх. Цьому немає ні здорового пояснення, ні тим більше виправдання. Українець – це не просто паспорт чи формальне місце народження. Це ДНК людей, які б’ються за свободу, проливають свою кров за свободу і сьогодні кожного дня помирають в боротьбі зі злом, ім’я якому – росія», – коментує керівниця Магістерської програми з медіакомунікацій УКУ Олена Кулигіна.

Самі учасниці дійства в інтерв’ю італійським ЗМІ, що цитує Олена Кулигіна, просувають наратив про «братні народи» і «мир». Так, росіянка Альбіна каже:

«Це дві братські країни, і я вірю, що в найближчому майбутньому дружба і любов між цими двома народами будуть продемонстровані ще не раз. Я вірю, що найближчим часом, як і ми з Іриною, Росія та Україна теж навчаться жити в мирі, підтримувати один одного. Жити однією сім’єю».

Ірина не відстає:

«Ми сподіваємося, що мир може повернутися і, перш за все, мир між нашими народами. Цей конфлікт не хотів народ. Ми брати. Ми два близьких народи, у яких багато спільного. Те, що ми бачимо, – це величезне насильство. У нас багато спільного: сім’я, дружба. Багато відносин, які об’єднують наші народи. Ця війна руйнує те, що наші народи побудували. Я не думаю, що ця війна зруйнує всі стосунки. Між нами занадто міцні узи».

Вся ця риторика суперечить реальному настою українського суспільства. Сьогодні менш за все український народ хоче чути про “братські народи” та “дружбу”. Поки падають бомби на українські міста та вмирають українські воїни, мирні мешканці та діти, єдине чого прагне український народ - це ПЕРЕМОГИ, після якої повернутись до рідних міст, щоб якомога швидше почати відбудовувати привичний побут, і тільки таким шляхом повертатись до звичного життя! Для українців сьогодні нема миру без перемоги!


Посол України у Ватикані Андрій Юраш з дружиною Діаною


Посол України у Ватикані Андрій Юраш заявив, що Посольство вже намагається пояснити Ватикану що цей задум – хибний.

«Українське Посольство при Ватикані розуміє та поділяє загальну стурбованість української та багатьох інших спільнот щодо ідеї зібрати разом українську і російську жінок, щоб нести Хрест під час П‘ятничної Хресної Дороги у Колізеї. Зараз ми працюємо над цим питанням, намагаючись пояснити неможливість його реалізації та очікувані наслідки», – написав він у Facebook.

Його дружина Діана Юраш зазначила, що пропонований Ватиканом сценарій – не гуманний.

«В усіх сенсах: і через використання етнічного походження жінок, далеких від своїх історичних батьківщин не лише географічно, але й ментально; і через благі наміри, якими вистелена дорога нашого персонального пекла під назвою «Війна росії проти України», – написала вона.

Зруйнований Чернігів

«Звертаюся з проханням: нехай хрест понесуть люди, які змогли виїхати з Маріуполя; нехай хрест понесе мер Мелітополя Іван Федоров, який був арештований росіянами, підданий тортурам, але згодом визволений Україною… Зрештою, і Президент України Володимир Зеленський міг би нести цей хрест під час Хресної дороги у Римі. А разом з ним буде нести вся Україна і весь цивілізований світ. Світ, який просить Бога, про перемогу над злом», – додала Діана Юраш.

Російські окупанти обстріляли пологовий будинок у Маріуполі.

«Найбільший страх у мене викликає відірваність святого престолу від реальності. Робити спробу примирити гвалтівника і його жертву в процесі згвалтування – це понад моє розуміння. В моєму уявленні обов'язок християнина в тому, щоб поборювати зло, а не старатися його примирити з добром. Якщо ж ні, то вважайте мене єретиком», – написав Тележурналіст Вадим Карпяк.
«Ні серцем, ні розумом не можу сприйняти інформацію про те, що у Колізеї цього року на Хресній дорозі хрест будуть нести українка і росіянка. ЯК? ЖЕРТВА І КАТ? Як це пояснити родичам убитих, жертвам тортур, закатованим, гнаним і, зрештою, кожному з нас?», – написала директорка Міжнародного Інституту освіти і культури Ірина Ключковська.
«Шокуюче? Огидно? Підло? Але з найкращими намірами, з великим гуманітарним посланням миру. Може є ще час, ще можна вплинути на Ватикан, щоби змінили цю недолугу ідею? Пояснити твердолобим любителям Росії і Путіна, що не можна порівнювати страждання сімей, яких нищить підлий агресор із сім’ями цього агресора? Католики всього світу хочуть молитися, дивлячись Хресну Дорогу, а не стримувати бажання плюнути в екран телевізора», – висловився політик і громадський діяч Богдан Панкевич.


За словами Юрія Чорноморця, доктора філософських наук, професора кафедри богослов'я та релігієзнавства НПУ ім. Драгоманова, те що Ватикану бракує духу засудити Путіна і визнати Росію агресором, призведе до катастрофічних наслідків для РКЦ – храми будуть пусті не лише в Європі, а й вже скрізь по світові.

«Це просто катастрофа для історичного християнства і катастрофа, для якої не було причин. Боже, зглянься на Папу і Ватикан, нехай хоч зараз, на краю безодні, зрозуміють, що таке сьогоднішня Росія і чому примирення буде можливе лише після її розпаду чи повної денацифікації», – додає він.

Голова УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) зазначив, що до нього надійшло багато запитів від вірян і він вважає, що такий сценарій Хресної дороги, де об'єднують Україну і Росію, є не на часі і ображає українців.

«Вважаю таку ідею невчасною, двозначною та такою, що не враховує контекст військової агресії росії проти України. Для греко-католиків України тексти і жести ХІІІ стації цієї Хресної дороги є незрозумілими, а навіть образливими, особливо в контексті очікуваного другого, ще більш кривавого наступу російських військ на наші міста і села. Знаю, що і наші брати римо-католики поділяють ці думки та переживання», – прокоментував Глава УГКЦ.

«Не можна на Хресній Дорозі співставляти добро зі злом. Не може Хрест Христовий на Хресній Дорозі нести водночас Пилат і Ісус, хоча обидвоє ніби беруть у цьому участь, але тим, хто несе Хрест є Христос, а тим, хто віддає його на муки є Пилат. І не можна ставити у одній позиції Пилата і Ісуса, бо це несправедливість, фальш. Бо так само, то можна зробити Хресну Дорогу, посилаючись на терпіння Другої світової. І одну зі стацій, умовно, дати нести Гітлеру і Сталіну. І це буде зневага самого Ісуса, який перебуває на Хресті і страждає за людський рід», – прокоментував синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ отець Юстин Бойко.
bottom of page