top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

«Гуцульські жінки» для американського глянцевого журналу «Lucy's»

В українських Карпатах зняли фотосесію «Hutsul women» для глянцевого журналу «Lucy's». Американський глянець з Денвера опублікував яскраву фотосесію для випуску Лютий 2020 року. На фотографіях дівчата в гуцульських костюмах позують на тлі гір.
 
 
«Гуцули - етнокультурна група, яка живе в українських і румунських Карпатах. Протягом століть тут було місце сили і містики, люди живуть в гармонії з природою - все це відбивалося на їхніх душах і поглядах», - йдеться на першій сторінці журналу.
 
 

Жіночий костюм у гуцулів був барвистим і складним. Не було прийнято покривати голови у дівчат, вони уплітали в коси жовті «поплітки» з мосяжними «бовтицями». Елементом жіночих прикрас було також чільце.

На жіночих сорочках були вишиті «плечики», вишивкою вкривали також рукави — пізніше й «брацарі». Кептарики були різно нашивані або гафтовані, поверх них вдягали рясно прикрашені сердаки. Переважали червона й чорна барви з додатками жовтих, зелених, часом синіх і рожевих.

 
 

Жінки носили сорочку і дві запаски: одну ширшу ззаду і одну спереду. Запаски пов'язували червоним вовняним поясом. На ногах носили постоли. Зверху одягали як і чоловіки кептар. Дівчата на голові не носили нічого, волосся заплітали спочатку в дві коси (коски), які позаду голови переходили в одну, яку пов'язували червоною стрічкою. Жінки заплітали також косу, але стрічку не пов'язували. На голову жінки одягали чепець, зверху пов'язували чорною або червоною в квіти хусткою, кінці хустки звисали на плечі. На шиї носили кілька шнурків перлів або пацьорки, гердан. Через плече носили вовняну торбу - тайстру.

 
 

Сорочки святкові в жінок були вишиті на передпліччях або цілі рукави. Пацьорки для гуцулок робилися в Венеції і звідти їх привозили купці-жиди. Голову покривали наміткою (зробленою дома) або купленим рантухом кінці яких були вишиті і звисали поза плечі. Зверху по рантуху або намітці пов'язували червону в квіти хустку.

 
 

У святкові дні дівчата носили запаски (дротяні) переткані золотою ниткою. Такі запаски блищали вже здалека. На свята або весілля дівчата вдягали замість запасок сукню з гранатового сукна обшиту знизу золотими галонами. Підперізувалися зверху крайкою або шкіряним паском. На ноги вдягали червоні панчохи і капчурі з кольорової вовни і по них з задертими носами постоли або чоботи на високих підборах. До святкового вбрання належав ще білий каптур, а також біла хустинка. Торбу носили червоного кольору.

 
 

Фотографом виступив Сергій Хащиюк, а стилістом - Богдан Петричук, який живе селі Бабині на Косівщині і за старими фото відтворює гуцульські костюми. Його знають далеко за межами Прикарпаття – він зібрав велику колекцію гуцульських старожитностей, охоче проводить екскурсії імпровізованим музеєм, дає майстер-класи.

Подивитися журнал можна за посиланням зі сторінки 206.

 
 

bottom of page