top of page
  • Фото автораUA Diaspora Italia

Відвідайте кращі музеї світу з дому: віртуальні тури та онлайн-колекції

Дорогі друзі, оскільки наступні дні ми проводитимемо вдома набагато більше часу, ніж зазвичай, пропонуємо, сидячи в улюбленому домашньому кріслі, відвідати одні з кращих музеїв світу та Україну.
Карантин, так карантин!

Є все більше музеїв, які пропонують справжні віртуальні екскурсії або розміщують свої колекції в Інтернеті. Нижче ми перерахуємо деякі найцікавіші в Італії та в решті світу.

Віртуальний тур українськими музеями просто неба

Google спільно з Міністерством культури України створили сайт з 3D-турами українськими музеями просто неба. Віртуальний тур українськими музеями просто неба має 7 оцифрованих музеїв. Віртуальні тури також доступні в режимі Street View на Google-картах. У рамках проекту оцифровані:

  • Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів),

  • Музей народної архітектури і побуту у Львові «Шевченківський гай»,

  • Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (Переяслав-Хмельницький),

  • Закарпатський музей народної архітектури та побуту (Ужгород),

  • Центр народознавства «Мамаєва Слобода» (Київ),

  • Запорізька Січ — Національний заповідник «Хортиця» (Запоріжжя),

  • Резиденція Богдана Хмельницького (Чигирин).

Щоб почати віртуальну подорож, потрібно вибрати на карті один із семи музеїв. Голосовий супровід доступний трьома мовами — українською, російською і англійською.

Автентична Україна

У співпраці з компанією Google український уряд створив проект «Автентична Україна». Завдяки сервісу тепер можна поглянути на найвизначніші пам’ятки нашої культури онлайн, не виходячи з дому.Віртуальну прогулянку можна здійснити музеями просто неба, операми та дерев’яними церквами. Також сайт проекту дозволяє ознайомитися з нематеріальною культурною спадщиною України: піснями, обрядами, традиціями та рештою елементів української ідентичності.

Pinacoteca di Brera - Milano

Тут розташована мистецька збірка творів європейських художників (Рафаеля, П'єтро да Кортона, Джованні Белліні, Веронезе, Джамбаттиста Питтони, Тінторетто, Рембрандта, Рубенса, Ван Дейка та інших). Переважають твори італійських майстів і митців пов'язаних з Міланом і Ломбардією. Брера як музей заснована в кінці 18 століття в палаці, збудованому в 17 столітті. Відкрита для широкого загалу 1809 року.

Galleria degli Uffizi - Firenze

Палац у Флоренції, побудований в 1560—1581 р., що і зараз є одним з найбільших і найзначиміших музеїв європейського образотворчого мистецтва.

На початок 21 століття колекція нараховує низку шедеврів таких італійських майстрів, як Джотто, Боттічеллі, Леонардо да Вінчі, Рафаель, Джорджоне, Тіціан, Паоло Учелло, Джованні Батіста Сальві (Sassoferrato), фра Філіппо Ліппі, Чімабуе, П'єро делла Франческа тощо. Тут також колекція автопортретів художників різних країн, малюнки і гравюри старих італійських майстрів, окремі зразки античної скульптури.

В 20 столітті керівництво галереї передивилося концепцію придбань і почало активно купувати картини неіталійських митців. Відтак Галерея Уффіці також почала купувати картини видатних майстрів інших країн. Ранній нідерландський живопис представляють роботи Рогіра ван дер Вейдена, Гуго ван дер Гуса,Ганса Мемлінга. Серед німецьких майстрів — Альбрехт Дюрер та Лукас Кранах Старший, Ганс Гольбейн молодший. Фламандці Рубенс та Ван Дейк представлені декількома картинами.

Musei Vaticani - Roma

Комплекс музеїв у Римі, де зберігаються художні колекції, зібрані протягом століть Римськими Папами. Експозицію щороку оглядають близько 4 млн відвідувачів. Ватиканські музеї засновані в XVI столітті папою Юлієм II.

Museo Archeologico - Ateney

Колекція включає в себе знахідки з неолітичних поселень Фессалії та інших регіонів — посуд, статуетки, прикраси, інструменти та зброю, виконані з глини, каменю і кістки. Знахідки датуються 6800 — 3300 роками до н. е. Також представлені предмети ранньої та середньої бронзової доби (відповідно 3200 — 1900 року до н. е. і 1900 — 1600 до н. е.). Колекція знаходиться на першому поверсі музею в залі № 5. Найзначнішими її експонатами є: знахідки з Поліохні на острові Лемнос; троянські золоті та бронзові предмети; золоті та срібні предмети з ранньоеллінських курганів з острова Левкада; знахідки з розкопок в Аттиці та Беотії; поховальні дари із Сескло та Діміні.

Prado - Madrid

Музей та галерея мистецтв, розташований в Мадриді, столиці Іспанії. Це один з великих і найбільш значущих музеїв європейського образотворчого мистецтва, що містить багату колекцію робіт з 12 по 19 століття, засновану на колишній королівській колекції.

Велику послугу для поповнення королівської колекції картин зробив Веласкес. Він двічі перебував у відрядженні в Італії і купував картини значних майстрів — Тиціана, Хосе де Рібера, шість картин Тінторетто, Веронезе.

Частку картин королям подарували віце-королі Неаполя, що обумовило значну кількість високоякісних картин неаполітанської школи в музеї Прадо (Массімо Станціоне, Джордано Лука, Джузеппе Рекко тощо).

Цікаві твори різних майстрів придбали на аукціоні-розпродажу колекції короля Англії Карла І після його страти (Мантенья, Веронезе, Ван Дейк тощо) та посмертному розпродажу збірки картин Рубенса. Унікальні витвори ювелірного мистецтва і декілька картин подарувала іспанському двору екс-королева Швеції Христина Шведська (вироби з срібла, свій кінний портрет пензля Себастьяна Бурдона тощо).

Всесвітню славу має колекція нідерландських майстрів Прадо. Володарі Іспанії десятиліттями вивозили з Нідерландів усе, на що були багаті нідерландські землі — гобелени, ювелірні вироби, картини. Деякі представлені кількома картинами, серед яких шедеври, що найбільш повно характеризують і самих майстрів, і історичну добу (Робер Кампен, Рогір ван дер Вейден, Герард Давід, Пітер Брейгель Старший, Якоб Йорданс, Рубенс, Ван Дейк). Колекція картин Єроніма Босха (повне ім'я Ієронімус Босх) найбільша у світі і найкраща за межами Нідерландів.

Досить повна колекція художників Іспанії в Прадо має всесвітню славу, хоча деякі зразки мистецтва давно покинули межі країни й прикрасили інші зібрання в інших країнах (портрети Ель Греко, релігійні образи Хосе де Рібера, натюрморти Котана, релігійні картини Сурбарана, портрети і оголена натура Веласкеса, портрети Гойї, картини Сулоага та Пікассо тощо).

Louvre - Parigi

Один з найбільших музеїв світу, розташований на правому березі Сени в першому окрузі Парижа. Музей було відкрито 1793 року під назвою Центрального музею мистецтв Республіки. Лувр демонструє 35 000 експонатів, від найдавніших часів до XIX століття на виставковій площі 72 735 м².

Лувр має не тільки картинну галерею, яку репрезентують широко відомі картини майстрів Італії, Франції, Німеччини, Іспанії, Голландії та Фландрії 17 століття. Це різнобічна колекція витворів мистецтва і за матеріалами, і за техніками, і за стилями. Лувр входить в десятку найбільших музеїв Європи і світу разом з Метрополітен-музеєм, музейним комплексом в Берліні, Ермітажем, Музеєм Прадо в Мадриді, Британським музеєм (що не має картинної галереї), Національною галереєю в Лондоні (декілька музеїв, де експонують живопис, театральне мистецтво тощо).

British Museum - Londra

Головний музей Великої Британії в Лондоні, один з найбільших музеїв у світі. Музей розташований на Great Russell Street, відвідування музею безкоштовне.

Сучасний Британський музей — зібрання безцінних творів мистецтва та культурних надбань різних народів світу за 4-5 тисячоліть. Основу греко-римського відділу музею склали вище описані приватні колекції Таунлі, Елгіна, Гамільтона та Гревіля. Основу єгипетської колекції склали нечисленні пам'ятки, вивезені з Єгипту після здачі Александрії в 1801 році. З тих часів відділ розрісся в кілька разів і нині є першим за повнотою в Європі зібранням давньоєгипетських старожитностей. Бібліотека Британського музею (початково бібліотеки, оскільки були розташовані в різних частинах будівлі), відокремлена 1972 року від музею з утворенням Британської національної бібліотеки, володіє такими рідкісними експонатами, як найперша друкована книга у світі «Алмазна сутра», перші видання давньогрецьких класиків та інші раритети. В залі рукописів зберігається Велика хартія, купча, підписана Вільямом Шекспіром, лист Олівера Кромвеля з описом битви при Нейсбі, автографи Мартіна Лютера, Жана Кальвіна, Еразма Ротердамського, Ісаака Ньютона, Галілео Галілея, Рене Декарта та інших.

Metropolitan Museum - New York

Відомий художній музей США, заснований в Нью-Йорку в 1870 (міститься в центральному парку, філія — у парку Форт-Трайон). У музеї представлені пам'ятки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва Стародавніх Єгипту, Греції та Риму, країн Західної Європи (Італії, Франції, Фландрії, Голландії, Англії, Німеччини та ін.), Близького і Далекого Сходу. У 1924 відкрито відділ американського мистецтва.

National Gallery of art - Washington

Найбільший художній музей серед музейних закладів столиці США — міста Вашингтон. Музейна збірка має досить високий рівень майже у всіх відділах. Один з них — медальєрне мистецтво країн Європи та США на честь римських пап та кардиналів, відомих архітекторів і художників, володарів дрібних князівств та державних діячів.

Для скульптур монументальних та завеликого розміру відведено дві галереї. Бронзова скульптура італійських фонтанів 17 століття та твори французького митця Арістіда Майоля - розставлені у зимових садах. Купольна ротонда в центрі зали має фонтан зі скульптурою Джованні да Болонья- Меркурій.

Особливістю картинної галереї є збірка творів майстрів Німеччини, де представлені практично усі великі художники доби німецького відродження. Є серед них і твір утаємниченого Грюневальда, твори якого нечасто зустрічаються поза межами Німеччини. Так зване « Маленьке розп'яття » колись належало герцогу Баварії Вільгельму, батьку імператора Максиміліана І.

Надзвичайно активна діяльність по закупівлі творів мистецтва в Англії дала можливість зібрати в музеї досить повну збірку картин художників Англії, серед них: Бенджамін Вест, Томас Гейнсборо, Джон Констебл, Джозеф Райт з Дербі, Джордж Ромні, Вільям Блейк.

Картини постімпресіоністів та Пікассо купували заради престижу та як безпрограшний варіант вкладання значних грошових коштів. Не всі вони мають значну мистецьку вартість, але усі великі чи уславлені імена є в наявності (Шарден, Гюстав Курбе, Клод Моне, П'єр-Огюст Ренуар, Едгар Дега, Каміль Піссарро, Анрі Тулуз-Лотрек Вінсент ван Гог, Амедео Модільяні тощо.) Значне місце серед експонатів Національної галереї мистецтва займають твори Мері Кассат, Джеймса Вістлера, Джорджа Беллоуза та інших.


bottom of page